Nemzetiségekért díjat kapott az Opanke

1578„NEMZETISÉGEKÉRT” díjat kapott az OPANKE Szerb hagyományőrző kulturális egyesület. Azt terveztem írok egy cikket a mai nap felemelő eseményéről, megemlékezve a kitüntetett OPANKE EGYÜTTES múltjáról valamint -immáron 6-7 éves háttérbe szorított- jelenével megismertetve az olvasót. Az írás közben elolvastam az Emberi Erőforrások Miniszterének, Balogh Zoltán hivatalos honlapján megjelent cikket az átadásról, az alábbiakban idézek belőle, remélve polgármesterünk és alpolgármester asszonyunk is olvassa, és eszébe jut-különösen a tavalyi év-mikor az együttes fennállásának 30. évét ünnepelte. A rendezvény támogatását kérte fent említett városvezetőktől. A válasz megdöbbentő volt: mivel a költségvetésben nem tervezték ezen kiadást előre, így sajnos nincs pénz a minimális támogatásra sem, a művelődési ház fenntartásához pedig elengedhetetlen a terembérleti díj kifizetése. (Megjegyzem a polgármesternek van külön kerete, melynek elköltéséről soha nem számolt még be a képviselő-testületnek és Budakalászon örömmel adnák, használhatná az együttes a próbatermet ellenszolgáltatás nélkül.) De ez egy pomázi együttes (még)….Végül egy személyes beszélgetés során a terembérletért nem kellett fizetni a művelődési háznak. Az eseményen rengetegen voltak, az országos szerb nemzetiségi önkormányzattól kezdve, a magyar tv át. Az önkormányzati képviselők, polgármester, alpolgármester is kaptak meghívót a rendezvényre, melynek híre országos méretű volt. Sajnos két képviselőn kívül egyet sem érdekel a színvonalas kulturális esemény,
mely igen ritka Pomázon. Még a fáradságot sem vették hogy lemondják a részvételt. A Miniszter beszédében
köszönetet mondott Magyarország kormánya nevében a kitüntetetteknek munkájukért. Sajnálatos, hogy saját településünk vezetése nem büszke erre a nem mindennapi teljesítményre pedig„ a Nemzetiségekért díjat azok a személyek, szervezetek vagy nemzetiségi önkormányzatok vehetik át, akik,illetve amelyek példaértékű munkát végeztek a magyarországi nemzetiségek érdekében közéleti, oktatási, kulturális, egyházi, tudományos területen vagy a tömegtájékoztatásban, illetve a gazdasági önszerveződésben. ”„Balog Zoltán,
az emberi erőforrások minisztere és Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár Orbán Viktor miniszterelnök megbízásából Nemzetiségekért díjakat adott át 2014. december 18-án, a Pesti Vigadóban. A miniszter köszöntőjében hangsúlyozta: vannak olyan emberek és népcsoportok hazánkban, akiknek kettős identitása van és egyszerre büszkék arra, hogy magyarok és egy nemzetiség tagjai. „A kettős identitásban lelki és szellemi tartalék van, amire szüksége van Magyarországnak és a magyar kultúrának” -fogalmazott a tárca vezetője. Balog Zoltán kiemelte: Magyarország legnagyobb gazdagsága az emberi erőforrásban
rejlik, amelyet a díjazottak is megjelenítenek. „Büszkék lehetünk, hogy Magyarországon 13 nemzetiség él együtt egyenlő jogokkal, akik a maguk sajátosságaival, hagyományaikkal és kultúrkincsükkel gazdagítják a magyar és az egyetemes kultúrát”– hangsúlyozta a miniszter. Soltész Miklós kiemelte: a díjazottak a nemzetiségek követei és tovább kell erősíteni azt a szerepet és feladatot, amit elmúlt évek, évtizedekben felvállaltak. Kultúrájukkal, nyelvükkel, hitükkel legyenek békekövetek Magyarországon és a Kárpát-medencében – fogalmazott az államtitkár. ”Engedjék meg, hogy köszönetet mondjak Pomáz város lakosainak nevében munkájukért.
Köszönjük, hogy településünk hírnevét öregbítik és a nemzetiségi kultúra ápolásában töretlenül hisznek!

2014. december 18.
Rózsa Gyöngyvér